- de tusen øyers rike 

Helgelandskysten kalles med rette for verdens vakreste skjærgård. Den byr på spektakulære naturopplevelser med fjell og tinder, åpent storhav og lune viker, strender, og en meget rik flora og fauna. Denne kyststripen frister med mer enn 12000 holmer og skjær med kalkhvite sandstrender. Og det er dette eventyr-riket vi nå inviterer dere til å få oppleve! Da får man oppleve så vel Torghatten som ”himmelblåøya” Ylvingen, Brønnøysund, Mosjøen, Sandnessjøen samt også Petter Dass muséet og Alstahaug Kirke. Vi ønsker velkommen til en uforglemmelig tur på Helgelandskysten.  

1. dag     Hjemsted – Trondheim
Avreise fra hjemstedet til avtalt tid. Vi kjører gjennom Gudbrandsdalen, videre over Dovrefjell, og frem til Trondheim. Pauser etter behov. Deltagere fra Møre og Romsdal møter turbussen sørfra på Dombås. I Trondheim blir det overnatting på Rica Hotel Nidelven. Felles middag her om kvelden. 

2. dag     Trondheim – Brønnøysund
Etter frokost møtet vi deltagerne fra Trøndelag, før ferden går videre nordover. I dag skal vi bl.a. følge den kjente Kystriksveien forbi Namsos, videre cruiser vi langs fjellvatn og vakre fjordarmer. Tidlig på kvelden ankommer vi dagens mål – Brønnøysund. Her tar vi inn på det nye Thon Hotel Torghatten i utkanten av byen. Her blir det litt senere felles middag og overnatting.  

3. dag      Brønnøysund – Ylvingen – Mosjøen
Frokost på hotellet. I dag går ferden først til Horn, og derfra blir en lokal guide med oss på en ferjetur over til idylliske Ylvingen, - ”himmelblåøya”. Her besøkes noen av de stedene som vi kanskje kjenner igjen fra TV-serien, - slike som pensjonatet og kafeteriaen. Det er kun ca. 7 km med asfaltert vei på øya, så avstandene er ikke store. Deretter går ferden med ferje tilbake til fastlandet igjen – og nå venter både lunsj og omvisning på det populære Hildurs Urtearium i Brønnøysund. Først blir det servering av urtesuppe, krydderbrød og et glass hjemmelaget vin – før vi får orientering om deres fantastiske hage – som inneholder ca. 2000 arter og ulike planter. Her finner vi også gårdsbutikk og eget kunstgalleri. Etter besøket her kjører vi vekk fra kysten, og ankommer etter hvert Mosjøen. Her vi tar inn på Fru Haugans Hotell for et 2 døgns opphold. Felles middag på hotellet om kvelden.  

4. dag     I Mosjøen. Utflukt til Petter Dass Muséet
Frokost på hotellet. Første del av dagen fritt til egne opplevelser – bl.a. anbefaler vi en spasertur i Sjøgata. Dette er Mosjøens gamle bydel - som består av godt bevarte bygninger fra 1800-tallet.  Deretter byr vi på en utflukt ut til Helgelandskysten igjen, nærmere bestemt til Nordland Fylke sitt tusenårssted – Petter Dass muséet på Alstahaug. Her får vi høre historien om dikterpresten Petter Dass, – og hans plass i den norske og nordiske kulturhistorien. Da besøker vi også Alstahaug Kirke hvor han virket fra 1687 og helt til sin død. Etter en tur innom Sandnessjøen returnerer vi Mosjøen tidlig på kvelden – felles middag her.  

5. dag     Mosjøen – Trondheim
Etter frokost må vi si farvel til Helgeland for denne gang, og setter kursen mot Trøndelag. På vår vei mot Trondheim passerer vi bl.a. Grong og Steinkjer. I Trondheim forlater trønderne oss, før de som skal videre neste dag igjen tar inn på Rica Hotel Nidelven. Her blir det felles middag og hyggelig samvær på kvelden.  

6. dag      Trondheim – hjemsted
Frokost, før vi starter på turens siste dag. Vi kjører raskeste vei tilbake til hjemstedet, enten dette er på Møre eller lenger sør i landet. Vi regner med å ankomme Oslo tidlig på kvelden, men tar selvsagt nødvendige stopp underveis.

Reisemål Region Dato Plasser Reiselengde Pris
Helgelandskysten - de tusen øyers rike
Sørlandet 7/8-14/8 2010 Fullt 8 dager kr 8290,- Fullt
Helgelandskysten - de tusen øyers rike
Østlandet
Midt-Norge
8/8-13/8 2010 Fullt 6 dager kr 6695,- Fullt
Helgelandskysten - de tusen øyers rike
Midt-Norge 9/8-13/8 2010 Fullt 5 dager kr 4690,- Fullt

Hurtigsøk

Pakkereise

Vis avreiser fra